KMK:s 111:e årsmöte – en kväll som visar styrkan i vår klubb

 

Onsdag den 25 mars höll vi i KMK vårt 111:e årsmöte, och det blev verkligen en fin kväll. Att få samla våra medlemmar på Kungliga Djurgården, i de historiska lokalerna på Hotell Hasselbacken, ger alltid mötet en extra tyngd och värdighet. Det är en plats med anor långt tillbaka – och även om vi i KMK ”bara” funnits sedan 1915, så känns det som en naturlig miljö för oss och vår långa tradition.

Starkt deltagande och bra engagemang

Det var glädjande att se så många på plats: 75 röstberättigade medlemmar och totalt omkring 90 deltagare. Det märks tydligt att intresset för KMK:s utveckling fortsätter att växa, och den dialog och nyfikenhet som finns bland medlemmarna uppskattar jag stort.

Årsmötet genomfördes strukturerat och tydligt. Vi gick igenom verksamhetsåret 2025, och vår revisor Jens Persson presenterade årsberättelsen och den ekonomiska redovisningen. Stämman beviljade därefter styrelsen ansvarsfrihet.

Personval till styrelse och kommittéer följde valberedningens förslag, och några förändringar genomfördes. Mötet avslutades med en presentation av planerna för 2026 samt ett varmt tack till de ledamöter som nu lämnar sina uppdrag.

Tack och välkomna

Vi tog också tillfället i akt att tacka de ledamöter som nu kliver av sina uppdrag efter många värdefulla insatser för KMK:
Jessica Sandberg, Ola Skärhav, Robert Kull och Birgit Lundquist.

Samtidigt vill jag hälsa våra nya ledamöter varmt välkomna in i styrelse och kommittéer:
Carl Louis De Geer, Oscar Lithander, Claes Boltenstern, Victor Widing och Mikael Wallteg.

Jag ser fram emot samarbetet och ert bidrag till klubbens fortsatta utveckling.

Förtjänsttecken och traditionsenlig middag

Efter den formella delen delade vi ut förtjänsttecken, plaketter och jubileumsnålar för 25 och 50 år. Det är alltid lika roligt att uppmärksamma medlemmar som burit KMK‑flaggan länge.

Kvällen avslutades med en mycket uppskattad trerätters middag – ett trevligt tillfälle att fortsätta samtalen i lugnare tempo.

Vi växer – och siktar framåt

Sedan vi flyttade årsmötet till Kungliga Djurgården och Hasselbacken har deltagandet ökat år för år, både på mötet och middagen. Till årsmötet 2027 hoppas vi kunna passera 100 deltagare. Det är en rimlig och inspirerande målsättning.

Ett mer utförligt reportage kommer i KMK:s medlemstidning #2.